Excalibur

NIC       EXCALIBUR       MUŽ, ŽENA       ZLO       MILUJ       ROZDĚL!       PANUJ!       MNOŽ SE!       ZABIJ!

Sledovali jsme přípravy muzikálu Excalibur a vše, co se kolem řeklo a napsalo od první chvíle, kdy jsme se dozvěděli, že v tomto novém muzikálu bude hrát Daniel Hůlka.
Nebylo nám dlouho jasno, koho tam Dan bude vlastně hrát. Někde se objevily zprávy, že bude hrát Mordreda a jinde, ze Mordreda bude hrát Vilém Čok. Nedovedli jsme si představit, jak se ti dva mohou alternovat. Byl vznesen dotaz přímo na "nejvyšší" :) místa a dolů se snesla odpověď: "My budeme mít každý svou verzi!" Překvapilo mne, jak je to jednoduché řešení, které otevírá postavám široké pole působnosti.
Od poloviny října práce realizačního týmu muzikálu vrcholila. Pro nás finišování znamenalo (kromě zvědění, jak vypadají kostýmy a scéna) především skloubení tří termínů:
-termín, na který je ještě k mání dobrý lístek
-termín, kdy hraje Dan
-termín, kdy si mohu dovolit jet do Prahy na celý den.
Všechny tři termíny se neustále nezávisle na sobě měnily. Ale co bychom to byly za kouzelnice Morgany, kdybychom nevyčarovaly pěkné lístky na správný termín. Čarovaly jsme tak intenzívně, že jsme si vyčarovaly Mordredy oba dva.
 
Nejdříve ve středu 12. listopadu 2003
 
Muzikál už týden běžel a zprávy o něm byly tak vzrušující, ze jsme se neváhali představeni navštívit napoprvé bez Dana. S Vilémem Čokem, abychom pak to jejich rozdílné pojetí mohli posoudit, a také, aby Danovo účinkování nepoutalo naši pozornost na úkor sledování celku.
Hrály druhé alternace, ale Artuš byl Kamil Střihavka.

V Programu se píše: "Množství variant artušovského příběhu je obrovské a žádná z nich nemá právo nazývat se tou jedinou správnou. My vám nabízíme tu naši."
První polovina odráží klasickou verzi artušovské pověsti; byla poklidná až na několik dynamických hromadných tanečně-pěveckých scén.
Střihavka mě dostal, písně mu seděly na míru a pěl skvěle.
Čok, co neuzpíval, to uhrál a sklidil od nás za ztvárnění hnusného Morganina spratka Mordreda potlesk.
A Morgana (Ivana Jirešová) byla vynikající. Výborně zpívala, výborně tančila a celou dobu neslezla z pódia. Byla tam pořád a všude - až na chvíli, kdy se vtělila v Ginervu za účelem početí Mordreda s Artušem (myslím si, že těchto pár minut záměny využila k rychlému občerstvení a návštěvě toalety :)).
Z legrace dodávám, že si nevydechla ani o přestávce, protože během ní se jí narodil synáček Mordred. Narodil se už dospělý a ješte zřejmě koncem pánevním :) ( "Zlo se rodí napřed prdelí" říká se v textu).
 
Až se narodím
V černém povijánu
Svět omarodí
Už aby byl v pánu.
Zestárnul jsem záhy
V říši Prenatálu
Černá díra
V černém ementálu!
Jak v černém ementálu!
Až se narodim
Čas vám zastavím!
 
S touto písní se poprvé zjevuje ještě nenarozený Mordred své mamince ke konci první poloviny.
 
Druhá půle byla bomba. Kabaret a rockový koncert v jednom. Také bylo více komických prvků.
Celý muzikál včetně přestávky trvá tři hodiny.
Scéna muzikálu je jednoduchá, pár rekvizit - nezbytný Excalibur, dve lupy coby mikrofony (zvetšovaly ústa jako mikrofony "zvětšují" hlas :)), proutěné křeslo coby trůn, kecpult s knihou času, dva stromečky v květináči ... 30 gumových koček - symbol Morgany, ženské nevypočitatelnosti. Jsou bílé a jedna je černá (my říkáme Mordredova). Konzervy coby urny s pozůstatky rytířů, kteří zahynuli, když je Mordred nechal hledat svatý grál.
Na zadní stěnu občas něco promítali nebo tam běžel krátký text. Absence velkolepé výpravy nám vůbec nevadila, naopak provokovala naši fantazii. Jen špatná viditelnost na promítané způsobená jednak tím, že podlaha hlediště se směrem dozadu nezvedá, takže diváci nevidí přes řady před sebou, a navíc nám zacláněli účínkující.
 
Podruhé v neděli 16.listopadu 2003
 
První polovina představení k mému uspokojení přitvrdila. Očekávaný rozdíl mezi polovinami nebyl tak překvapující. Měli jsme trochu jiné obsazení, takže jsem mohla srovnávat:
Artuš - v obou případech Kamil Střihavka, výborný.
Ginevra - Iva Marešová, zpívala pěkné, ale postava mi připadá místy ukňouraná.
Mordred Dan Hulka Merlin - Martin Pošta byl výborný, ale mrzelo mě, ze ani jednou Kocáb, byla jsem na něj zvědavá.
Morgana - poprvé Ivana Jirešová, byla skvělá a navíc jsem obdivovala i to, že si vlastně vůbec během celého představení neoddychla. Lucie Vondráčková ji nepřekonala.
Mordredové - Mordred byl zlý, protože tak byl stvořen matkou Morganou; Danův jako nestvůra bez emocí, Čokův jako byl zlý i pro své potěšení. Vilém Čok, co neuzpíval, to uhrál. Dan Hůlka byl jiný, zato skvělý - bájný netvor z ríše zla dokonale zpívající přehlubokým hlasem. Part měl hodně basově položený, tak hluboko jsem ho asi zpívat neslyšela. Mordred Dan byl ohavný netvor :). Chvílemi mi připomínal Krakena ze Souboje Titánů.
Lancelot, Vortinger, Uther, Cornwell... - Jan Zdražil, Roman Říčař, Viktor Dyk, IAN (Gajdoš), Petr Opava, Václav Bárta, Tomáš Hájíček... Trochu se mi vzhledem k tomu, že jsem jejich představitele dosud neznala a měli podobné kostýmy, podobné postavy, tihle "muži v černém" pletli.
Lamorak Radima Kalvody je však nezapomenutelný a nezaměnitelný, Hájíček taky.
V neděli hrála Převorku Michaela Poláková (složila čtyři písně na Danovo připravované CD).
 
Děkovačka je trošku netradiční. Nejdříve se děkovali všichni normálně. Ale pak Morgana a Mordred zády k publiku. A při úplně posledním klanění udělá nakonec Mordred rukou neslušné gesto s prostředníčkem :).
 
Jak teď odejít beze slůvka rozloučení po takovém prožitku?
Počkali jsme na Dana, až se zcivilní (i když asi raději bychom zblízka prozkoumali a zfotodokumentovali Mordreda :) ). Zasypali jsme ho dojmy. Páté přes deváté. Nejvíc v tom smyslu, ze byl "krásně hnusný" :) "A ta vaše maminka Morgana je taky pěkná mrcha" :)) Na přetřes přišel i vytetovaný pavouček a jak se kdo bojí nebo nebojí pavouků.
 
Excalibur je na dojmy výživný. Dvě představení a člověk by mohl napsat knihu. Tohle zatím stačí. A řekla bych to slovy Merlina:
"Ještě jsme nedotančili, madam" :)
Kdy půjdeme příště?
 
Už brzy ! Hanrahá !


Foto: Petr Berounský
 

Zpět na úvodní stránku