Troilus a Kressida

Na podzim 2006 začal Daniel zkoušet roli Hektora v Divadle na Zábradlí.
27.10.2006 se konala první veřejná předpremiéra.
Premiéra se odehrála 27.11.2006
Představení 14.12.2006, na které jsme se původně chystali, bylo zrušeno,
proto jsme vyměnili lístky za termín 20.1.2007.
Jaké to bylo v sobotu 20. ledna 2007?

 

Do Prahy jsem se vydala už 19. ledna. Neodolala jsem pozvání Radka Žaluda
a navštívila koncert Písně věkem zlacené, který se konal od 19:00 hodin na Chodovské tvrzi v Praze.
V první půli zazpíval árii Ombra Mai-fu z opery Xerxes G.F Händla, Ráj od Vangelise a přidal Javertův "Tam ve hvězdách" z muzikálu Bídníci C.M.Schönberga. V druhé polovině koncertu zazněla píseň od P.Jandy/Z.Borovce: Taky jsem se narodil bos a svoje vystoupení zakončil monologem "To je ta chvíle" z muzikálu Jekyll a Hyde.

Sobota, stejná jako pátek. Teploměr nad nulou, druhá polovina ledna a sníh nikde. (To už dnes 26.1.2007 neplatí. Venku je sníh a na D1 to stojí na letních gumách.) Šest večer, pospíchám ještě koupit růži na Národní třídě a už hybaj Na zábradlí.
Je 19:00 hodina.
Začíná Shakespearova dramatizace řecké báje o trojské válceTroilus a Kressida
Hektor

Děj se odehrává v sedmém roce neúspěšného obléhání Tróje řeckými vojsky, v krátkém období příměří. Řecké bojovníky ukazuje v silně demoralizovaném stavu. Vojevůdce Agamemnon je slaboch bez autority, opora řeckých vojů Achilles odmítá bojovat, tráví čas lenošením se svým milcem Patroklem a zrádně usiluje o sňatek s Priamovou dcerou Polyxenou.
Základní "válečná" zápletka hry pojednává o tom, jak přinutit Achilla, aby se vrátil do boje. Zosnová ji mazaný Odysseus společně s starým, vysloužilým bojovníkem Nestorem. Za nástroj své lsti vyberou Ajaxe, duševně omezeného, ale pyšného mladíka. Pozorovatelem a komentátorem dění je Thersites, hubatý Řek, jenž jediný smí říkat pravdu a pro něhož je celá trójská válka humbuk, švindl a vopičina.
Souběžně s válečným příběhem se rozvíjí milostný příběh trójského prince Troila a krásné Kressidy. Milencům je dopřána jediná noc a ranní rozloučení. Jejich láska, redukovaná na kvapný sex a majetnickou žárlivost, končí dřív, než vůbec začala.

Pokud někoho z vás zajímá, proč drží Hektor na fotografii v jedné ruce růži a v druhé svačinu, pak zajděte na představení a dozvíte se to.

Osoby a obsazení

• Text hry

Text a foto: © Jana Blažková
 


Zpět na úvodní stránku