Koncert v kostele Sv. Šimona a Judy

Letos nás Dan přímo zaskočil množstvím svých předvánočních vystoupení.
Kromě pravidelného účinkování v muzikálu Monte Cristo, nás potěšil několika svými recitály, k tomu stihl pár Rybových mší (jednu dokonce velmi slavnostní ve Španělském sále Pražského hradu) a vystoupil na mnoha dalších koncertech v naší i ve Slovenské republice.

 
Těsně před Vánocemi - 21. prosince 2001 - se konal Danův koncert v kostele sv. Šimona a Judy v Praze.

Na Staré Město jsem dorazila již potmě a beznadějně se ztratila v jeho křivolakých uličkách.
Byla zima a foukal všude pronikající ledový vítr. Aniž jsem chtěla, zavál mě na Staroměstské náměstí, takže jsem zažila předvánoční atmosféru kolem velkého vánočního stromu, který také dorazil do Prahy ze severní Moravy.
Pro mě mimo to strom znamenal významný orientační bod, abych vytušila, kterým směrem vyrazit dále a nalézti Dušní ulici a na jejím konci kostel, ve kterém jsem dosud nikdy nebyla.
Když jsem na konci potemnělé uličky uviděla Danovo auto, zajásala jsem. Našla jsem to!
Ještě bylo brzy, hudebníci zkoušeli, byla jsem se na ně kouknout, zkoušeli poctivě. Dan je precizista. Ale výsledek je pak víc než dokonalý.
 
A koncert samotný?
Už při první skladbě se nám zatajil dech. Dan zahájil basovým sólem z Dvořákovy skladby Stabat mater - Fac, ut ardeat. Někteří máme desku s touto skladbou, nahranou v roce 1995 v pražském Rudolfinu, a určitě všichni jako já litovali, že tenkrát Dana neslyšeli naživo. Byl to krásný a nečekaný dárek k letošním vánocům.
 
sv.Simon a Juda Pak následoval výběr Danových nejlepších a nejúspěšnějších písní (Gabriel, Déšť, Hádanka, Rozhovor, Říjen, Mít kam jít, Můžem se vznést, Cesty, Příchozí, Pohřeb, Modlitba, Ty se mnou jsi dál, Tears in heaven, You are so beautiful, Města, Pár jmen, Ať láska, Ráj...)
 
Jako host vystoupila Leona Machálková.
 
Dalším dárkem, který pro nás Dan připravil, bylo vystoupení Dušana Kollára s písní Teo Torriatte. Tuto píseň měl Dan v listopadu připravenu na koncert Tribute to Freddie Mercury do pražského Rudolfina, ale v poslední chvíli omarodil a Dušan tehdy měl jeden den na to, aby se zhostil této významné úlohy místo něj.
Celý koncert byl vynikající. Kostel sv. Šimona a Judy má úžasnou akustiku.
 
Po koncertě za námi Dan na chvíli přišel. Mohli jsme mu tak osobně poděkovat za krásný koncert, vzájemně si popřát hezké vánoce a vše nej do Nového roku a také předat dárečky.

 
Text a foto: ©Jana Moravcová
 
Zpět na úvodní stránku
© WebMaster