38. ročník Hudebního festivalu Antonína Dvořáka

V neděli 30.4.2006, o přestávce Jekylla a Hydea, jsme se od Daniela dozvěděli, že bude vystupovat 4.5.2006 (čtvrtek) v Příbrami.
 

Bohužel to byl pracovní den a ne každý má tu možnost zmizet z práce nebo školy uprostřed týdne. Na webu se mi podařilo zjistit, že se koncert koná ve Velkém sále Divadla Antonína Dvořáka - Příbram 4.5.2006 od 18:00 hodin a z 552 vstupenek zbývá 128 neprodaných – nejspíš byly na balkon, protože sál byl zaplněn do posledního místečka. Po příjezdu do Příbrami, nastaly klasické starosti. Rychle se ubytovat, zjistit,jak se dostat k divadlu, zakoupit vstupenku, najít květinářství, koupit růži, převléknout se, na „ksicht“ namalovat obličej a „Vzhůru do divadla“.

18:00 – Už se těším až zazní první tóny Předehry k opeře Don Giovanni od W.A.Mozarta. Ještě chvíli musím počkat. Nejprve zahajovací proslovy 38.ročníku Hudebního festivalu A.Dvořáka a potom už… Přichází dirigent Petr Vronský a Komorní orchestr Pražských symfoniků zahajuje festival Předehrou z opery Don Giovanni.
Poté přichází Daniel ve fraku a bezchybně vykouzlí Canzonettu z opery Don Giovanni - Deh, vieni alla finestra, … (Ach, přistup k oknu, poklade můj…). Následuje „Šampaňská árie“ - Fin ch'han dal vino … ( Dokud mají z vína horkou hlavu…).Končí Don Giovanni, Daniel odchází z jeviště.
Pražští symfonikové pokračují dalším dílem W.A.Mozarta – Předehrou k opeře Figarova svatba.Původně byla v programu ještě Árie Hraběte z téže opery, ale byla z časových důvodů vypuštěna.

Opět přichází Daniel a začíná cyklus Biblických písní - Antonína Dvořáka.


Oblak a mrákota jest vůkol Něho
Skrýše má a paveza má Ty jsi
Slyš, ó Bože, slyš modlitbu mou
Hospodin jest můj pastýř
Bože ! Bože ! Píseň novou
Slyš, ó Bože, volání mé
Při řekách babylonských
Popatřiž na mne a smiluj se nade mnou
Pozdvihuj očí svých k horám
Zpívejte Hospodinu píseň novou...


Bouřlivý potlesk, Daniel dostává květiny a odchází.

Přestávka.

Po přestávce zbývá ještě Symfonie č. 4 A dur „Italská“, op. 90Allegro vivo
Andante con moto
Con moto moderato
Saltarello. Presto

Zůstat ?

Odejít ?

Konec přestávky. Ostatní diváci se hrnou do sálu. Přeci jen odcházím.
Včas, abych ještě stihla od Daniela vyzvědět termíny na příští týden.

Odjíždí.

Zbývá jediné. Trpělivě čekat na další vystoupení.


 
Text: ©Jana Blažková
 

Zpět na úvodní stránku