Derniéra muzikálu Monte Cristo

V pátek 20. prosince jsem byla na představení muzikálu Monte Cristo.
V sobotu 21. prosince jsem byla na představení muzikálu Monte Cristo.
V neděli 22. prosince jsem nebyla na představení muzikálu Monte Cristo.
Nebyla, protože v sobotu byla derniéra.


Páteční představení bylo skvělé. Pokládám je za jedno z nejlepších z těch, které jsem mohla shlédnout. Monte Cristo, poslední děkovačka
 
Titulní roli v pátek zpíval (stejně jako ve všech v posledních čtyřech představeních) Daniel Hůlka. V dalších rolích účinkovali většinou "alternátoři" :), ale jejich výkony rozhodně nebyly druhořadé.
19. a 20. prosince pořizovala Česká televize kompletní záznam představení, který bude v roce 2003 uveden na obrazovkách ČT1.
Na pátek 20. prosince 2002 byla původně stanovena derniéra muzikálu, ale během podzimu se urodil ještě další termín – sobota 21. prosince 2002 – 444. představení.
 
Sobota byla výborný a nečekaný bonus - ještě jedno krásné a ničím nezachytitelné představení, směs slz a smíchu.
Diváci byli předem upozorněni, že možná přijdou žertíky.
 
Žertíků bylo nespočítaně, ne všechny každý divák postřehl. Já například jen z vyprávění vím, že dívka zdobící příď lodi Faraon byla nahá. Nejvíce se asi navyváděl Čas a nejčastější obětí mnohdy nepřipravenou a bezbrannou byl Dan. Začalo to velikým šplouchancem do "moře", do něhož byl mimo scénář vhozen vězeň; první řadě v tu chvíli teklo dost do bot :-). Na louži se pak několikrát nedobrovolně povozil tanečník Čas (Vladimír Hub).
Mercedes (Vanda Konečná) - přicházela k umirajícímu otci Dantesovi (Karel Fiala) se slovy: "nesu vám kolaloku a něco k snědku... "
Pytel s Edmondem byl vhozen do moře za zvuku splachovaného záchodu.  
Monte Cristo, poslední děkovačka V druhé půli srandiček přibylo.
V úvodní scéně, kdy Monte Cristo přichází na slavnost k Morcerfovi (Tomáš Bartůněk), se objevili nahoře ve dveřích hrabata dvě - Dan Hůlka i Marian Vojtko, stejne oblečeni v krásné zlaté vestě a hnědém fraku, a majordomus ohlásil: "Bratři Monte Cristové!"
Na slavnosti byl mezi dámami Roman Vojtek v ženském kostýmu, s loknami, pitvořil se a na hlavě měl nápadnou ozdobu ze stříbrného vánočního řetězu.
 
Při příchodu Alberta (Bohuš Matuš) do paláce Monte Crista, kdy hrabě cvičí střelbu do terče, po Albertově otázce: "A vždy trefite cil?", Monte Cristo se slovy "Jen když se to povede!" zastřelí sluhu, který neopatrně stojí vedle terče.
Albert přichází s obrovskou kyticí růží k Haydée (Iveta Bartošová) a Monte Cristo jej vítá slovy: "S tou KYTIČKOU jdeš za mnou?".
 

"Noviny, noviny, prameny informací..." - byly tentokráte Penthause, v nichž Čas ukazoval divákům zvlášť dobře vyvedené krásky. A baron Danglars (Jiří Korn) kysele porovnával jejich půvaby s vizáží své družky (Hanka Křížková).
Občas byly postavy dvojmo, Monte Crista v tercetu Dík nastokrát za zrcadlem: "Alberte, já si tě vážil jako přítel..." zpívali chvíli Dan a chvíli Marian.
Mladý Edmond vyrazil na Monte Crista při árii Zrcadlo, kde si Monte Cristo přeje konec pomsty, také dvojmo (Ernesto Čekan i Radim Schwab), takže se Dan ve větě "Po strastech života už mi ...(tvá jistota schází)", zarazil a dokončil univerzálně "... VAŠE jistota schází."
 
Čas dirigoval "představení" v divadle, kam přichází hrabě s Haydée, v podprsence a z kalhotek si udělal skoro tanga. Tanga ostatně pak chvíli měli i ostatní tanečníci ve scéně Hon na Danglarse. Stínoví tanečníci v komnatě Haydée místo vláčných ladných orientálních pohybů zvolili disco.
Albert v souboji s Monte Cristem ve vypjaté chvíli odhodí pistoli, hrabě zamíří vzhůru a vystřelí. Vystřelil i tentokrát - a k nohám mu spadl bažant! Tentokrát nekoukali překvapeně jen diváci, ale i Dan. Pak se začal smát.
 

Monte Cristo, poslední děkovačka Monte Cristo, poslední děkovačka

Publikum reagovalo na všechny legrácky smíchem a aplausem. Po děkovačce plné kytek následoval nedlouhý proslov autorů a producentů muzikálu - Karel Svoboda, Richard Hes, přivítali jsme paní Borovcovou.
 
Derniéra byla zakončena hudebně tanečním megamixem, ve kterém vystoupili téměř všichni účinkující.
Na poslední děkovačku přišlo celé zázemí muzikálu - kostymérky, vlásenkáři, maskéři... a přistrojení dirigenti (Jiří Škorpík a Adam Klemens). Ten první za černocha oblečen v županu vypůjčeném od hraběte Monte Crista. A druhý? Za dirigenta. Účinkující házeli rudé růže do publika, některé skončily v "moři", odkud je pak malé holčičky z publika lovily, vyháněny ochrankou. Petarda vystřelila milión stříbrných lístečků a barevných konfet, které se ve světlech reflektorů krásně snášely k zemi.

Monte Cristo, poslední děkovačka Monte Cristo, poslední děkovačka


Po představení jsme se na chvíli setkali s hrabětem Monte Cristo už ale převlečeným za Dana Hůlku. Bylo to jen na pár minut. Dan spěchal na na přímý přenos Sportovní hvězdy roku, kde měl předávat cenu za třetí místo a vystoupit s písní Ave Maria. Byl vlídný a usměvavý, na derniérový smutek neměl čas. Popřáli jsme Danovi hezké Vánoce a přinesli "nějakou kolaloku a něco k snědku". To bylo ve 20:15 a ve 21:15 už znělo z TV jeho krásné Ave Maria.
 
Za muzikálem Monte Cristo smutníme, možná s odstupem dnů, které uplynuly od derniéry, dnes ještě trochu víc. Produkce muzikálu nám dala naději, že v druhé polovině března 2003 v Kongresovém centru opět ožije dnes již legendární, první původní český muzikál autorů Karla Svobody, Zdeňka Borovce a Richarda Hese Dracula. V únoru začínají zkoušky. Doufáme a těšíme se, že snad Dana opět zažijeme jako Draculu. Aspoň na některých představeních. Obsazení rolí zatím ale není známo, dozvíme se je v průběhu ledna.
 

Text: ©Alena Fišerová, Jana Moravcová, foto: ©Jana Moravcová.
 

 

Odkazy:
Monte Cristo - souhrnné informace
 
 
Zpět na úvodní stránku

© WebMaster