Don Giovanni - Loket 2006

Nebývá zvykem, že se dozvídáme o termínech představení v takovém předstihu. Možná to bude tím, že nám tuto informaci neposkytla oficiální Danielova webová stránka. A.(Dodatečně děkuji.)

Loket ? A proč ne. Ještě jsem tam nikdy nebyla. Po 8 hodinách kodrcání vlakem se mi naskytl malebný pohled na řeku, sevřenou mezi lesem, porostlými kopci, lemovanými náhrdelníkem domů. Tam kde Oharka (Ohře) naráží na pevnou skálu, na jejímž vrcholu se majestátně tyčí hrad, ohýbá se jako ruka v lokti. Přímo pod hradem, na druhém břehu, najdete přírodní divadlo, místo konání mnoha kulturních akcí.
Letos dva večery patřily Donu Giovannimu.

Loket 2006/Don GiovanniPokud jste zvyklí na kulisy Stavovského divadla, tak na ně rychle zapomeňte. Inscenace se neodehrává jen před vámi, ale všude kolem vás.
Přírodní divadlo má své kouzlo nechtěnného.
Ve chvíli, kdy Dona Anna truchlí nad smrtí svého otce (Komtura), proplouvá v pozadí kanoe se dvěma vodáky. Ani další část představení není nudná. Kačena na hladině se chce předvést, proto přidává hlasité sólo "kách,kách,kách" a svůj part zakončuje elegantním vzletem, přeletem nad mezerou mezi pódii a mizí kamsi do tmy.
Osvětlení jeviště přilákalo roje nočního hmyzu a nad diváky se vznáší světélkující stuha světlušek, která se snaží konkurovat právě vyšlým hvězdám. Diváci jsou na tom dobře, ale účinkující, kteří jsou nuceni projít dobře osvětlenou brankou si musí připadat jako v hororovém filmu. Hustý chumel mušek vytváří neproniknutelný závoj.
Další překvapení. Zleva přijíždí po cestě otevřený kočár, tažený dvěma koňmi. Přiváží Donu Elviru a její služebnou, zastavuje, obě vystupují a kočár pokračuje dál do tmy vpravo. Tím ještě vystoupení dvou koňských herců nekončí. Přiváží Zerlinu a Masetta v průvodu svatebčanů.
Režisér, inspirován Kamerunskými kozami, pasoucími se na strmém svahu pod hradem, donutil i herce šplhat po skále.
Masetto se Zerlinou nedopadli až tak zle, museli "jen" projít po kamenné, jeden metr vysoké zídce, lemující amfiteátr. Ve tmě a při nerovnosti kamenů, to taky nebyla procházka růžovým sadem. Horolezení ještě nekončí. Začínala 11. scéna v 2. dějství na jejímž konci pozve Don Giovanni sochu Komtura na večeři.
Byla jsem zvědava, odkud tentokrát Daniel vyjukne. Prozradil ho šelest, jak se snažil spolu s Leporellem zdolat potmě svah, asi 4 metry od mé levé ruky. Vyhmátl ho reflektor. Kameny ukryté v távě jsou velmi zrádné, sestup se neobešel bez zakolísání, které někdo z diváků komentoval slovy "To je vo h..u."
U sochy Komtura, když Don Giovanni posílá Leporella, aby ji pozval na hostinu, se z dáli ozval podivný zvukový efekt. Někdo tam pěkně protůroval motor. Ve scéně, kdy netrpělivý pán posílá vystrašeného sluhu za sochou, to vyznělo hodně směšně.
Finále, kdy socha Komtura přichází na hostinu, na kterou ji zpupně pozval Don Giovanni bylo trošku netradiční, protože Komtur stál na vrcholku skalky a Don Giovanni dole na jevišti. Podání ruky bylo pouze symbolické a propadlo se taky nekonalo. Daniel zapadnul za prostřený stůl.
Ještě zbývalo odzpívat árii "Takový je konec toho, který činí zlo." a přišla děkovačka.
Sólisté dostali každý po velké kytici a Daniel o jednu růži navíc.


 
Text: Jana Blažková
 


Zpět na úvodní stránku