Bídníci - Les Miserábles

Román Victora Huga patří ke klenotům světové literatury. Přesvědčila jsem se o tom poté, když jsem si jej přečetla podruhé aniž by už mě k tomu nutila povinná gymnáziální četba. Stejnojmenný muzikál Claude-Michela Schönberga a Alaina Boublila velmi citlivě a zdařile čerpá z jeho obsahu.
 
Dojmy z jeho současného pražského provedení v Goja Music Hall střádám již rok. Od první návštěvy předpremiéry 13. září 2003, kdy jsme promokli na kost při čekání, až se konečně, pár minut před začátkem, otevře budova divadla.
Při prvních tónech jsme docela zapomněli na diskomfort v promočených botách a seděli doslova jak přikovaní.
Děj začal hned naplno: "vyřazování" galejníků a jejich chorál "Chceš bejt, chceš bejt!", melodie nahánějící husí kůži. Do toho "Já jsem Javert, zapiš si jméno mé..." při propuštění Jeana Valjeana. Scéna nás tak vtáhla do děje, že jsme ani nevnímali, kdo ztvárňuje její protagonisty. Až když se Javert ztratil jako zlý duch, uvědomili jsme si, že to byli Dan Hůlka s Davidem Uličníkem.
A každá další scéna byla rovněž síla:
Dojemný výstup Valjeana s biskupem.
Fantinin příběh Knížka snů (Kateřina Brožová, herecky byla výborná a pěvecky také), krásný duet Valjeana s Javertem u jejího lože (Konfrontace) a její smutný konec, kde se nedalo udržet slzu.
Javert, Fantina Hlava mazaná - Jiří Korn s Hankou Křížkovou vytvořili úžasně odpudivý pár hospodských Thénardiérů (Jiří za svou roli dostal cenu Thálie 2003).
Cosetta (Tereza Mátlová) a Marius (Pavel Vítek) zpívali bezchybně, s hereckým ztvárněním role už to bylo bohužel horší.
 
Javert má několik krásných výstupů. Největším zážitkem je Tam ve hvězdách. Sólo, kdy Danův hlas naplnil celou (bývalou) Pyramidu tak, že jsem měla pocit, že ten hlas lze ve vzduchu nahmatat nebo že jej uvidim jak stoupá k převysokému vrcholu Pyramidy, a bezděčně vzhlédla vzhůru, jestli se tam (ve hvězdách) třeba nehromadí :). Vim, jak Dan krásně zpívá, a těším se na to a jsem připravená a stejně mi ten nádherný hlas vždy znovu a znovu zastaví dech.
I herecky ztvárnil Dan Hugova Javerta velmi dobře.
 
Eponinu zpívala Magda Malá - moc se nám líbila.
Enjolras byl pro nás do té doby neznámý Robert Jícha. Zaujal nás, až moc - pěkné zpívá a je to fešák.:)
Obdiv si zaslouží holčičky v dětských rolích a zajména Helenka Krieglová v chlapecké roli Gavroše. Umínila jsem si o přestávce, že nebudu už brečet při každé dojemné scéně, ale Gavrošovo umírání v jejím podaní jsem nezvládla. Ani napodruhé :).
(Dan měl radost, že jsme brečeli, že prej to je správný a má to tak bejt. Bídník!)
 
Javert Dan má v první části tmavou umělou paruku. Teprve později, po 15 letech se objeví v paruce z vlastních vlasů, prošedivělý pruh na skráni. (To se paní vlásenkařka v létě napřebírala, když ji tvořila, aby vybrala všechny stříbrné vlasy a takhle hezky je všila :-). Kdyz se mu pak pramen uvolnil a spadl pres obličej, vypadalo to úplne přirozeně, opravdu jako dřív.) Dan byl hladce oholen, ale neodmyslitelné Javertovy licousy měl. To jen na fotkách, které byly zveřejněny (v novinách, v Programu) žádný Javert své licousy nemá (každý z propagace holt ten romám nečetl). Uniforma Danovi sluší.
 
 
Orchestr je živý, objeví se až při děkovačce, zvuk dobrý.
Potlesk na závěr byl velký a nadšené výkřiky zazněly i během představení a na konci obzvlášť, diváci vstali a tleskali, dojetí z radosti, fakt výborné! Musí to být na jevišti krásný pocit... Kytky také byly (samozřejmě, že i naše).
 
Miserables Organizací jsme byly nadšeni míň, bez programu, bez informace o obsazení (pominu-li papir nalepený na sloupu u šatny, který někdo o přestávce "zprivatizoval").
A to, že tam nechali davy lidi (nadšené zájemce o jedno z prvních představení) v lijáku stát pred zavřenými dvermi, mi prislo taky hodně neomalené. Navždy budu mít toto představení spojeno s těžkým zánětem průdušek, který sebelepší divadelní představení nevyléčí.
Nepsala bych o tom, ale navštívila jsem pak Bídníky ještě několikrát. Lístek stojí 700 Kč. Pokaždé nevlídné přijetí, neprofesionální personál: nešikovní kluci u šatny, nepříjemná arogantní děvčata u prodeje programu a suvenýrů, která potenciální zákazník otravuje, nedostatek letáků s obsazením...


Text: Jana Moravcová, Alena R. Fišerová. Foto: JM, Lukáš Fronk
 

Zpět na úvodní stránku